Biotyna na włosy

 Biotyna na włosy

Biotyna ma znaczący wpływ na skórę i paznokcie, ale przede wszystkim znana jest ze stosowania na włosy. Czasem dochodzi do zaburzeń i braków jej w organizmie, co objawia się nadmiernym wypadaniem, przedwczesnym siwieniem i brakiem połysku włosów. W jaki sposób rozpoznać, że organizm woła o uzupełnienie tego związku?

Czym jest biotyna?

Biotyna powszechnie znana jest pod postacią witaminy B7. To organiczny heterocykliczny związek chemiczny. Biotyna doskonale rozpuszcza się w wodzie. Funkcjonowanie organizmu uzależnione jest od niej w znacznej mierze. Można ją odnaleźć w tkankach roślinnych oraz zwierzęcych i stanowi koenzym wielu enzymów. Biotyna bierze udział w przemianie glukozy, utrzymując jej poziom we krwi. Ma udział również w syntezie kwasów tłuszczowych. Tworzy protrombinę, dlatego właśnie biotyna wspomaga proces krzepnięcia krwi. Praca tarczycy również jest wspierana przez ten związek.

Niedobór witaminy – widoczne objawy

Biotyna jest ważna dla ludzkiego organizmu, a jej niedobory są widoczne i uciążliwe, dlatego też powinna być przyjmowana w formie suplementów. Terapie antybiotykowe mogą stać się jedną z przyczyn braków biotyny. Od momentu, gdy organizm odczuwa niedobory, zaczynają się problemy ze skórą, przesuszenia oraz częste podrażnienia, które są mylone z łuszczycą. Ucierpią paznokcie, które będą łamliwe, a także dojdzie do zwiększenia nerwowości czy zapalenia stawów. Oczywiście największym utrapieniem będzie wypadanie włosów, które spowodowane zostanie poprzez łojotokowe zapalenie skóry głowy. Sutki niedoboru biotyny mogą długotrwale dawać o sobie znać.

Występowanie

Biotyna występuje naturalnie w produktach żywnościowych, a największe jej ilości można znaleźć w jajach, rybach, orzechach włoskich i ziemnych, migdałach, krabach oraz wątrobie, w mące sojowej i grzybach. Pozostałe produkty niemniej z wysoką zawartością biotyny to sardynki, szpinak, marchew, pomidory oraz mąka pełnoziarnista. Warto jednak spożywać zdecydowanie większość produktów roślinnych bez obróbki termicznej, ponieważ tylko wtedy nie stracą swoich najlepszych właściwości. W przypadkach, kiedy z racji uczuleń lub innych chorób spożywanie wymienionych warzyw oraz ryb, czy też jaj jest niemożliwe, wówczas biotynę przyjmuje się w tabletkach, przez cały rok, bez względu na to, czy objawy ustąpią, nie należy rezygnować z suplementacji.

Biotyna i jej działanie

W szczególności kobiety skupiają się na swoich włosach, ich gęstości i barwie, połysku oraz wytrzymałości. Biotyna ma znaczący wpływ na włosy, ponieważ opóźnia i ogranicza proces siwienia, co jest bardzo widoczne w młodym wieku, a kobiety przyjmujące preparaty z biotyną zwykle zauważają trwałe efekty. Nawet uwarunkowane genetycznie siwienie można skutecznie przeciągnąć w czasie, stosując ten wyjątkowy suplement. Poprzez krew macierz włosa jest pobudzana do życia i działania, gdyż to właśnie jej zadaniem specjalnym jest zespojenie łodygi włosa na jego całej długości. Wiązania siarkowe są wchłaniane poprzez masę keratynową. Warto wiedzieć, iż biotyna jest nieodzowna w przypadku metabolizmu skóry głowy. Dlatego dobroczynny wpływ na korzenie przekłada się na przyrost łodygi włosa. W ten oto sposób włosy rosną