Łysienie jak zatrzymać

Łysienie jak zatrzymać?

 

Gęste oraz bujne włosy to bez względu na płeć oznaka zdrowia oraz fizycznej atrakcyjności. Tym samym wzrasta nasz prestiż i postrzeganie w najbliższym otoczeniu, a my sami czujemy się pewniej. Tak się jednak składa, że nie każdy może pochwalić się bujną czupryną. Zazwyczaj wypadanie włosów dotyka mężczyzn i to w różnym wieku. Oczywiście najczęściej borykają się z tym problemem panowie w średnim wieku.

W jaki sposób przebiega proces wzrostu włosów?

Nim poznamy przyczyny wypadania włosów oraz sposoby radzenia sobie z tym warto poznać, jak one rosną. Cykl życia włosów w każdym z mieszków włosowych odbywa się niezależnie od innych. Przyjmuje się, że średnio każdy włos fazę wzrostu ma przeciętnie około 2-6 lat. Następnie mamy do czynienia z tak zwaną fazę przejściową, gdy nie rośnie. Potem zachodzi stopniowy proces odłączania się od brodawki i wypadania. Wtedy też mieszek włosowy przechodzi etap regeneracji i odpoczynku przed kolejnym etapem produkcji włosa. W zasadzie codziennie ubywa nam około 50 do 100 włosów. Zatem wypadanie włosów jest absolutnie normalne i nawet korzystne dla organizmu.

Kiedy zaczyna się problem?

Warto wiedzieć, że fazy wzrostu oraz wypadania włosów nie synchronizują się ze sobą. Stąd też w jednym momencie nie tracimy wszystkich włosów. Dopiero dysfunkcja tego cyklu sprawia, że zaczynamy łysieć. W takim przypadku bardzo ważną rolę odgrywa precyzyjna diagnoza i wybór odpowiednio ukierunkowanego działania.

Łysienie przyczyny ogólne

Przyczyn łysienia jest wiele, bo może mieć ono początek w nieodpowiedniej diecie czy stresie.
Warto pamiętać, że może to być również wpływ mocnych leków. Jednak w przypadku mężczyzn najczęściej mamy do czynienia z tzw. łysieniem androgenowym. W początkowej fazie występuje ono na czole i okolicach skroni, co wywołuje tzw. zakola. Zdarzają się również przypadki, kiedy to włosy ubywają na czubku głowy. Proces łysienia może mieć różny przebieg. Najczęściej jednak zaczyna się w przypadku, gdy mówimy o lekkiej postaci – ok. 40. roku życia. Dotyka ono ponad 60% całej populacji po 50 roku życia. Zazwyczaj jest to problem dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Fakt łysienia u mężczyzn zależny jest w głównej mierze od testosteronu, a w zasadzie od jego pochodne tj. dihydrotestosteronu (DHT).

Biotyna – wpływ na włosy

Sposobów pozwalających zatrzymać męskie łysienie jest sporo. Część z nich jest tylko chwytem reklamowym i zupełnie nie działa, a inne te skuteczniejsze już mogą kosztować majątek.
Na szczęście jest rozwiązanie pośrednie, a mianowicie o dobrej efektywności i stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Chodzi tu mianowicie o biotynę, która doskonałym sposobem na pozbycie się problemów z nadmierną utratą włosów. Chociaż biotyna często określana jest mianem witaminą piękna, to nic nie szkodzi, aby stosowali ją panowie. Często spotyka się również określenia witaminą H lub B7. Jest to substancja łatwo rozpuszczalna w wodzie i ciężka ją przedawkować, ponieważ nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Biotyna przyczynia się do usprawniania procesów tworzenia się keratyny, która to jest fundamentalnym składnikiem budowy włosów. Witamina ta jest naturalnie wytwarzana przez nasz organizm, a precyzując przez florę bakteryjną jelit. Dorosły człowiek potrzebuje około 0,1 mg biotyny każdego dnia. Warto pamiętać, że niedobory biotyny są niezmiernie rzadkie i z reguły wiążą się z takim problemami, jak: problemy z układem pokarmowym podczas kuracji antybiotykowej bądź też u osób z niedoborami tej witaminy w diecie. Biotyna występuje w żółtkach jaj, wątróbce, orzechach czy soi. Niestety produkty poddane obróbce termicznej tracą wiele z jej zawartości. Warto zatem stosować zewnętrzną suplementację. Z reguły jest ona sprzedawana w pakiecie ze starannie dobraną mieszanką innych witamin oraz minerałów, które mają duży udział w prawidłowym wzroście włosów. Warto jednak mieć na uwadze to, że biotyna zahamuje łysienie tylko wtedy, gdy jest jego przyczyną jest faktyczny niedobór tej witaminy.